Fiatalkorúak elzárása és őrizetbe vétele |
![]() ![]() |
2012-04-16 12:08:25 |
Az ENSZ Magyarországon is kihirdetett Gyermekjogi Egyezményével, de magával az Alaptörvénnyel is ellentétes a szabálysértési törvény azon rendelkezése, hogy egy fiatalkorú esetében lehetővé teszi a szabálysértési őrizet és az elzárás lehetőségét. Az ombudsman erre már többször is felhívta a jogalkotó figyelmét, ennek ellenére az április 15-től hatályba lépő szabálysértési törvény változatlan formában megtartotta ezeket a rendelkezéseket. Mivel nem maradt más választása, az ombudsman az Alkotmánybíróságtól kérte eme törvény egyes rendelkezéseinek felülvizsgálatát.
Már 2010 novemberében megállapította Szabó Máté, hogy a gyermekek gondoskodáshoz és védelemhez való joga, valamint a személyes szabadsághoz való jogával ellentétesek fent nevezett rendelkezések. Itt nem csupán arról van szó, hogy a fiatalkorúak elzárásának tilalmát törölték a törvényből, hanem arról is: lehetőséget ad az elzárás pénzbüntetésre változtatására.
Az ombudsman ekkor a belügyminiszterhez fordult, jelezve a törvény ezen visszásságait, és kérte ezek orvoslására, ám a belügyminiszter nem vette tudomásul, figyelmen kívül hagyta a kérést, mondván: a vitatott törvényi rendelkezés a fiatalok pozitív személyiség-változtatásához járul hozzá.
A helyzet ellentmondásosságát érzékelteti, hogy közmunkára csak 16. életévét betöltött fiatalt ítélhetnek, azonban elzárásra már 14. életév betöltésétől kárhoztathatják a gyermekeket.
Az ombudsman álláspontja szerint a fiatalkorúak esetében a személyi szabadságjogok korlátozása, illetve elvonása rendkívül káros hatású, kizárólag súlyos esetben, és végső eszközként használható. Ennek okán arra kérte az Alkotmánybíróságot, hogy ne csupán a törvény vitatott passzusait töröltesse el, hanem kötelezze a jogalkotót a törvény kiegészítésére is. |
